Anasayfa > DEV-İŞ'ten haberler, Kıbrıs'ın kuzeyi, Manşet > Asgari Ücrette Hayal Kırıklığı

15.03.2018 Per, 12:31

Asgari ücret gecikmeli bir şekilde 190 TL’lik bir artışla belirlendi. Buna göre yeni asgari ücret brüt 2365 TL oldu. Geçen yılın son altı ayının hayat pahalılığı oranı ile bu yılın ilk iki ayının hayat pahalılığı oranı doğrultusunda bir artış yapıldığını gözlemlemekteyiz.

Asgari ücret belirlenirken yine Asgari Ücret Yasası hiçe sayılmış, sermayenin çıkarları doğrultusunda hareket edilmiştir. Asgari Ücretler Yasası, dört kişilik bir ailenin gıda, eğitim, konut, giyim, aydınlatma, ulaşım, çağdaş düzeyde sağlık hizmeti, dinlenme,   eğlence ve diğer giderlerini göz önünde bulundurarak  belirlenmesini öngörmektedir. Sağlık Bakanlığının Gıda Endeksi, Ticaret Dairesinin Fiyat Endeksi, DPÖ’nün hane halkı anket verileri dikkate alınacağı söylenmesine rağmen maalesef bilimsel veriler yok sayılarak, at pazarlığı devam etmiştir.

Yeni asgari ücretle birlikte emek daha da kırılganlaşmış, asgari ücretlinin değeri daha da azaltılmış ve dalga geçercesine traji komik bir artışla on binlerce insanın umutları ile oynanmıştır.

Bu süreç de bize iki şeyi çok net göstermektedir. Bunlardan ilki asgari ücret komisyonunda asgari ücret yasasına değil, başka güç ilişkilerine boyun eğerek asgari ücret belirlenmektedir. Asgari Ücret Yasası hesablama şekli açısından net veriler öngörmesine rağmen hükümetler tarafından sadece bir süs unsuru olarak kullanılmaktadır. Her dönem değişen Bakanlar da sadece bu oyunun figüranı olmaktan öteye geçememektedirler.

İkinci nokta ise çok açık bir şekilde, asgari ücretlinin doğrudan temsiliyetinin olmadığı bir süreçten, asgari ücretli için gerçekçi bir sonuç ortaya çıkmayacaktır. Bu da özel sektörde sendikalaşmaktan ve sektörel toplu pazarlık süreçlerinden geçmektedir. Bu mekanizmalar ve örgütlülükler sağlanmadığı sürece her dönem yine aynı oyunu oynamaya devam edecektir. Bizlere, sendikalara ve emek güçlerine düşen görev özelde sendikalaşmanın önünün açılması için her platformda ve her düzeyde mücadelemizi yükseltmek olmalıdır.

 

Hasan Felek

Genel Başkan

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.