Anasayfa > DEV-İŞ'ten haberler, Kıbrıs'ın güneyi, Manşet > Avrupa Birliği’nin göçmen ve mülteci politikaları protesto edildi

24.04.2015 Cum, 8:12

Kıbrıs’ın güneyinde dün Avrupa Birliği’nin göçmen ve mülteci politikaları protesto edildi. Eyleme Kıbrıs’ın güneyinden AKEL ve PEO ile Kıbrıs’ın kuzeyinden DEV-İŞ ve KTAMS katıldı.

Avrupa Birliği Elçiliği önünde gerçekleştirilen protesto gösterisinde DEV-İŞ Başkan Vekili Hasan Felek de bir konuşma yaptı. İşte Hasan Felek’in konuşmasının tamamı:

 

Dünyada her yedi insandan biri göçmen

Dünyada 230 milyondan fazla insan doğduğu ülke dışında yaşıyor.

Dünyada 2.Dünya Savaşı’ndan beri en geniş çaplı insan hareketi yaşanıyor.

Dünyada savaş, zulüm, ve yoksulluktan kaçan binlerce insan, insan haklarına, insan onuruna yakışır bir hayatın peşinde denizleri, dağları, çölleri, yolları aşmaya çalışıyor.

 

Bugün dünya büyük bir paradoks yaşıyor.

 

Sermaye ve hizmetlerin sınırlardan serbestçe geçmesi için her türlü yasal ve fiili kolaylık sağlanırken, savaş, zulüm ve yoksulluktan kaçan göçmen ve mülteciler aynı sınırları geçmek için hayatlarını riske atmak zorunda kalıyor.

 

İnsanlar dünyanın gözü önünde ölüyorsa asıl suçlu daha fazla kar ve sömürüye odaklanmış neo-liberal kapitalist sistemdir.

 

Adamızda,  göçmen ve insan kaçakçılığı trafiğinin önemli uğrak noktalarından biridir. Bu noktada, her iki taraftaki yetkililerin ciddi anlamda insanı merkez alan, göçmen ve mülteci politikaları üretmek zorundadırlar.

 

2014 başından beri savaş, zulüm ve yoksulluktan kaçarken sınırlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 10000’e yaklaştı;  sadece Akdeniz 5000’den fazla insana mezar oldu. 2000-2014 arasında Avrupa dış sınırlarında en az 22.400 insanın hayatını kaybettiği belgelendi artık insanlık dışı trajedinin sonlandırılması için ;

 

–       sınır yönetimi politikaları ve uygulamalarında insan hakları ve insan onurunun temel olmasını;

–       savaş, zulüm ve yoksulluktan kaçan göçmen ve mültecilerin umut yolculuklarını güvenli ve yasal bir şekilde yapabilmeleri için gerekli önlemlerin alınmasını;

–       denizde arama ve kurtarma çalışmasının her devletin sorumluğu olduğunun unutulmamasını;

–       sınırları geçmeye çalışanlara yönelik ihlallerin sona ermesini;

–       savaş, zulüm ve yoksulluktan kaçan insanların başta yaşam, özgürlük, sağlık, eğitim gibi temel hakları olmak üzere, tüm siyasi, medeni, ekonomik, sosyal ve kültürel haklarını kullanabilmelerine fırsat veren politika ve uygulamaların yaygınlaştırılmasını;

–       göçmen ve mültecilere yönelik yabancı düşmanlığı, nefret söylemi ve nefret suçlarına karşı etkin bir mücadelenin gerçekleştirilmesini Avrupa Birliği’nden  talep ediyoruz. Bu politikaları hayata geçirmeyenleri şiddetle kınıyoruz.

HASAN FELEK

DEV-İŞ Başkan Vekili

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.