Anasayfa > DEV-İŞ'in sesi, DEV-İŞ'ten haberler, Kıbrıs'ın güneyi, Kıbrıs'ın kuzeyi, Manşet > Barış konserine binlerce kişi katıldı: “Duvarları da sınırları da kaldırın!”

19.09.2015 Cts, 12:30

Türkiye’den Zülfü Livaneli ile Yunanistan’dan Maria Faranduri, 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Barış ve Yeniden Birleşme” konserinde sahne aldı.

Kıbrıs’ın güneyinde  PEO, Kıbrıs’ın kuzeyinden ise DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, BES, KOOP-SEN tarafından organize edilen ve dün akşam Lefkoşa’da ara bölgede yer alan Çetinkaya sahasındaki konseri, binlerce Kıbrıslı Türk ve Rum birlikte izledi.

15 kişilik orkestra ile sahne alan ve barış için şarkılarını seslendiren Zülfü Livaneli ile Maria Faranduri’ye Kıbrıs’tan Umut Albayrak ile Kouils Theodorou eşlik ederken; konseri izleyenler arasında, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı da yer aldı.

 

Konsere beş bini aşkın Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum katıldı.

 

 

Livaneli: “Barış’ı özler hale geldik”

Zülfü Livaneli konser öncesi yaptığı kısa konuşmada Türkiye’de yaşanan terör ortamının bir an önce sona ermesini ve gençlerin artık ölmemesini diledi. “Kıbrıs’a barış gelsin derken kendi ülkemizdeki Barış’ı da özler hale geldik, çok yorulduk ama hiçbir zaman direncimizi geleceğe olan inancımızı ve umudumuzu yitirmiyoruz ve güneş toplamaya devam ediyoruz” şeklinde konuşan Livaneli, teröre neden olanları eleştirdi, tüm Dünya’ya barış ortamının gelmesi dileğinde bulundu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.