Anasayfa > DEV-İŞ'in sesi, DEV-İŞ'ten haberler, Kıbrıs'ın kuzeyi, Manşet > CAS’ta işçi kıyımı! Eylemlerimiz devam edecek!

28.11.2016 Pts, 11:41

CAS’ta 13 kişinin sendikalı olması gerekçesiyle işten atılmalarını protesto eyleminde okunan basın açıkaması:

Değerli basın emekçileri,

Bilindiği üzere CAS çalışanları, 2007 yılından itibaren çeşitli badirelerden geçerek bugünlere ulaşmıştır.

2010 yılında KTHY’nin batırılmasıyla CAS gündeme gelmiş ve fatura emekçilere kesilerek yeni düzenlemelerle, özlük hakları ve maaşlar geriye götürülmüştü. 2014 yılında, CAS’ta yeni bir hisse düzenlemesine gidilmiş ve fatura yine emekçilere kesilerek bu seferde maaşlar asgari ücrete indirilmişti. Tüm bu olumsuzluklara rağmen emekçiler büyük bir sabırla ekmek teknelerine sahip çıkarak işlerini yapmaya devam ettiler etmeye de devam ediyorlar.

Kurulduğu günden itibaren CAS siyasi iradeler tarafından yönetilmesine rağmen kurumsal bir yapıya kavuşmadı kavuşturulmadı.

CAS emekçilerinin yasalardan kaynaklanan hakları hep yok sayıldı, yok saymaya da devam etmek isteniyor. İŞ yasasında var olan en temel haklar bile verilmek istenmiyor. Yasalarla düzenlenmiş, yer hizmetleri bedelleri uygulanmayıp, sermayenin karını yükseltmek için hizmet bedellerinin yarısı uygulanıyor. Aradaki fark ise emekçilerin sırtına sömürü olarak yükleniyor.

Her şeye rağmen CAS emekçileri açlık sınırında çalışarak ekmeklerine sahip çıkmaya çalışırken, siyasiler CAS’ı resmen batırmak için uğraş veriyor.

Toplu İş Sözleşmesinden hep kaçtılar bugünde kaçmaya devam ediyorlar.

Yaklaşık bir yıldır CAS emekçileri DEV-İŞ’e bağlı EMEK-İŞ Sendikasında örgütlenme kararı alarak hak arayışlarına devam etmektedirler. Fakat CAS yönetim kurulu, bu örgütlülüğü ilk günden itibaren hazım etmemiş ve çeşitli ayak oyunlarıyla DEV-İŞ’ten kurtulma çabalarını hep sürdürmüştür. Çeşitli vaat ve tehditler ile çalışanları istifaya zorlamışlar, emekçilerin kararlılığı karşısında akıl hocalarının yol göstericiliğinde, diktatörce ve gayrı yasal bir şekilde telefon mesajı ile çalışanların işlerine son vermeye başlamışlardır. İşine son verilen emekçilerin tek suçu, hafta sonu sendikanın düzenlemiş olduğu personel toplantısına katılmalarıdır. Toplantı bitiminden iki saat sonra durdurmalar başlamış ve şu ana kadar sayı 13’e yükselmiştir. Durdurulması beklenen sayı ise 45’dir.

Başlatmış oldukları bu girişimin ne anlama geldiğini bildiklerinden, yavuz hırsız hesabı hava limanında sendikanın greve giderek CAS’tan yer hizmeti alan şirket uçaklarını yerde bırakacağı spekülasyon ve dezenformasyonunu yayarak, yaptıkları haksızlık ve hukuksuzluğa kılıf arama çabasına girmişlerdir.

Emeğe, emekçiye, sendikal haklara ve yasalara saygısı olmayan CAS yönetim kurulunu ve şark kurnazlığıyla akıl hocalığı yapan genel müdürü HEMEN DERHAL istifaya çağırıyoruz.

Bilinmelidir ki, CAS emekçileri DEV-İŞ’e bağlı EMEK-İŞ Sendikası ile tek vücut olarak mücadelesine devam edecek ve anayasal hak olan sendikal örgütlülük ve Toplu İş Sözleşmesi hakkı için sonuna kadar mücadele verecektir.

Verdiğimiz ve vereceğimiz bu kavga asla CAS’taki işleyişi negatif etkilemeyecektir. Siyasilere karşı hem direneceğiz hem de eksiksiz olarak işimizi yapmaya devam edeceğiz.

CAS’a ve CAS emekçilerine karşı hiçbir sorumluluk duymayan yöneticilerin ve siyasilerin aksine, kendi emeğimize duyduğumuz saygıdan dolayı daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz, ürettikçe var olacağız.

Verdiğimiz bu varoluş kavgasında hiçbir yol arkadaşımızı da kurda kuşa yedirmeyeceğiz.

Beklentimiz diktatörce ve gayrı yasal olarak işlerine son verilen 13 çalışanımızın derhal görevlerinin başına dönmeleridir.

Kavgamız CAS’ın ekonomik gerçekleri doğrultusunda, Toplu İŞ Sözleşmemizi imzalayıp, iki dudak arasından çıkma, ilkeli kurallar çerçevesinde güvenceli çalışma kavgasıdır.

Haksız işten durdurmalara son verilip sendikasızlaştırma çabaları doğrultusunda, çalışanlar üzerindeki baskı ve tehditler kalkmadığı sürece, eylemlerimizde yükselerek devam edecektir.

DİRENENLER HER ZAMAN KAZAMANMAYABİLR FAKAT KAZANANLAR YALNIZCA DİRENENLERDİR.

Saygılarımızla

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.