Anasayfa > DEV-İŞ'in sesi, Kıbrıs'ın kuzeyi, Manşet > CİNAYET YILI

19.01.2016 Sal, 14:21

Geride bıraktığımız yılda yaşanan iş cinayetlerinde rekor bir yükseliş oldu. 2015’te yaşanan iş cinayetlerinde 13 işçi hayatını kaybetti.

 

İş cinayetlerinden 2011’de 6, 2012’de, 4, 2013’de 7, 2014’de ise 6 öldü. 2015 yılında ise bu rakam katlanarak 13’e yükseldi.

 

2011-2015 arasında yaşanan iş cinayetlerinde ise toplam 36 işçi sistem tarafından kurban edildi.

 

2016 yılı içerisinde iş cinayetlerinin önlenmesi ve buna bağlı olarak özelde sendikalaşma mücadelemizi yükselteceğiz. Hükümetten ve yetkililerden talebimiz 2016 yılı içerisinde bu acı tablo ile karşılaşmamak için özelde sendikalaşma yönünde yapısal anlamda adımların atılmasıdır.

 

İşte yapılması gerekenler:

 

  • Uluslararası normlarda, yasalarımızla da belirlenmiş olan işçi sağlığı ve güvenliği kriterlerinin, ILO düzenlemelerinin uygulanması! Kısacası yasaların uygulanması!

 

  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ciddi bir şekilde Bakanlık bünyesinde işçi sağlığı ve güvenliği ihlallerini denetleyecek kapasiteye ulaşarak, temel görevlerinden biri olan söz konusu denetimleri yerine getirmesi.

 

  • Hükümetin her hangi bir iş yeri açma izni için işçi sağlığı ve güvenliği kriterlerinin uygulanmasını şart haline getirmesi.

 

  • İş yerlerinde sendikalaşmayı engelleyen işverenlere ağır yaptırım uygulanması. Sektörel bazda toplu iş sözleşmesi ve sendikal örgütlülük sistemine geçilmesi. Bunun patronlara ekstra primler ve teşvikler ödenerek değil, en temel insan haklarından biri olan örgütlenme hakkını engelleyenlere ağır yaptırımlar uygulayarak gerçekleştirilmesi.

 

  • Derhal iş mahkemelerinin kurulması! Gerek sendikalaşmaya karşı çıkan iş verenlerin gerekse de işçi güvenliği ve sağlığı kriterlerini uygulamayan işverenlerin hem şu anki yasal mevzuat işletilerek yargılanması hem de kurulacak olan iş mahkemelerinde yargılanması!

 

 

 

SİSTEMİN KURBANI OLUNUYORUZ!

2011:6 ölü

2012:4 ölü

2013: 7 ölü

2014: 6 ölü

2015:  13 ölü

 

İŞ CİNAYETLERİNDE HAYATINI KAYBEDENLERİN İSİMLERİ:

MEHMET ÇİRKİN

MURAT YALÇIN

AYDIN NURÇİN

ŞEVKET KAPLAN

MEHMET ÇETREZ

FAYSAL BAYRAM

NURİ HEKİMOĞLU

MEHMET TÜRKER

HEYDER ALİYEV

BİLAL DOKUZ

ERTUĞRUL PALAZ

HAVVA İLKAYA

ARİF UMMAK

 

DEV-İŞ’İN SESİ

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.