Anasayfa > DEV-İŞ'ten haberler, Kıbrıs'ın kuzeyi, Manşet > DEV-İŞ Asgari Ücretle ilgili önerilerini Bakanlığa iletti

06.04.2018 Cum, 11:17

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ), Çalışma Bakanlığı’na asgari ücretin belirlenmesiyle ilgili görüş ve önerilerini iletti.

 

Asgari ücretle çalışan kesimin özel sektör çalışanlarının olduğu göz önüne alındığında, DEV-İŞ’in yaptığı öneriler arasında kısa ve orta vadeli olmak üzere iki temel öneri zemini sunuldu.

 

Özel sektör çalışanlarının sendikal temsiliyetlerinin olmadığının belirtildiği önerilerde, sektörel toplu iş sözleşmeleri düzenine geçilerek özel sektörde sendikalaşmanın önünün açılması gerekliliği belirtildi. Orta vadede yapılması gerekenin özel sektörde sendikalaşmanın sağlanması olduğunun altı çizilen önerilerde, özel sektör çalışanlarının asgari ücret tespit mekanizmasında temsiliyetlerinin olmadığı hiçbir durumda hakkaniyetli bir sonuç ortaya çıkmayacağı vurgulandı.

 

Asgari ücret yasasının iyi bir yasa olduğunun ifade edildiği açıklamada yasanın tamamının değişmesi değil yasada muğlak olan ifadelerin geçim endeksi kriterleri gibi bilimsel kriterlerle desteklenip somutlaştırılması gerekliliği vurgulandı. Ayrıca önerilerde asgari ücret tespit komisyonda 3 işçi sendikası federasyonunun da temsiliyetlerinin sağlanması gerekliliğinin altı çizildi.

 

Devlet vergi sisteminde asgari ücreti kriter olarak kullanmaktan derhal vazgeçmesi gerekliliğinin de ifade edildiği açıklamada bunun yapılması durumunda asgari ücretin üstündeki maliye baskısının da kaldırılacağı belirtildi. Açıklamada ceza, harç ve benzeri endeksler asgari ücretten bağımsız farklı bir kriter veya tutar kullanarak saptanmalıdır denildi. Ayrıca asgari ücret artışında TL’nin döviz karşısındaki değer kaybının da dikkate alınması gerekliliği açıklandı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.