Anasayfa > Kıbrıs'ın kuzeyi, Manşet > DEV-İŞ: “Dışarıda çalışma yasaklanmalı!”

03.07.2017 Pts, 10:50

Sıcaklar özel sektörde çalışan işçiler için büyük tehdit!

 

Ülkemizde artan ve giderek katlanılmaz hale dönüşen sıcaklıklar, ekoloji için olduğu kadar çalışma hayatındaki emekçileri de olumsuz etkilemektedir. Özellikle özel sektörde, dışarıda, inşaatlarda veya yollarda çalışan emekçiler aşırı sıcağa maruz kalmaktadır. Bu durum hem işçi sağlığı ve güvenliği açısından, hem insan sağlığı açısından hem de iş verimliliği açısından ciddi sorunlar teşkil etmektedir.

 

Aşırı sıcaklarda çalışan işçiler için iş kazası geçirme olasılığı ve riski de artarken, böyle bir hadisenin yaşanmaması için acil önlemler ve uygulamalar hayata geçmelidir. Bunun yasalarda yetersiz olmasıyla birlikte karşılığı da vardır.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın 44. Maddesi tahtında yapılan tüzüğün 7. Maddesi’nde Ortam Sıcaklığı maddesi altında çalışma ortamının sıcaklığının çalışma şekline ve çalışanların harcadıkları güce uygun olması gerektiği belirtilirken, “İşyerlerindeki sıcaklık 15 santigrat dereceden az ve 35 santigrat dereceden fazla olmayacak” ibaresi yer almaktadır.

 

Son günlerde hava sıcaklığının 44-45 dereceleri bulduğunu ve ortalama olarak 40 derece civarında seyrettiğini göz önüne alırsak, işçilerin tamamen risk koşullarıda çalıştırıldığını ifade edebiliriz.

 

Öte yandan İş Yasası’nın 36. Maddesine göre ise 15 Mayıs – 30 Eylül tarihleri arasındaki yaz dönemi süresince ve 12.00-16.00 saatleri arasında belirlenecek bir süre için işyerlerinin kapalı bulundurulmasını, Resmi Gazete’de yayımlanacak bir kararla saptayabilir. Sıcaklıkların en yoğun olarak hissedildiği öğle saatlerinde dışarıda çalıştırılmak yasaklanmalı ve etkin bir denetim uygulanmalıdır.

 

DEV-İŞ olarak yeterli olmamakla birlikte insan sağlığı, işçi güvenliği ve yaşanabilecek iş kazalarının önleyebilmek adına, yasalardaki dayanaklar uyarınca aşırı sıcakların seyrettiği bugünlerde ve ilerisi için de alarm verilmesi ve öğle saatlerinden akşam saatlerine kadar dışarıda çalışmanın yasaklanmasını talep ediyoruz.

 

Hiçbir önlem özelde sendikalaşmanın ve örgütlenmenin yerine geçemez. DEV-İŞ olarak özel sektörde örgütlemek ve sektörel toplu iş sözleşmelerini hayata geçirmek hedefimiz olmakla birlikte, bugün acilen yapılması gereken ve alınması gereken önlemlerin de atlanılmaması gerektiğini düşünmekteyiz. Üzücü olaylar yaşanmadan derhal aşırı sıcaklarda dışarıda çalıştırılmanın yasaklanması ve yasaların uygulanmasının hayata geçmesini istiyoruz.

 

DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.