Anasayfa > Kıbrıs'ın kuzeyi, Manşet > DEV-İŞ: “Emeğin değerini zamlar karşısında korumak zorundalar”

04.05.2018 Cum, 11:05

TL’nin yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmesi sonucu, ülkemizdeki tüm ekonomik sektörler olumsuz etkilenmiştir. Emeği ile geçinen işçilerin emekçilerin, kamu görevlilerinin, üreticilerin, alım güçleri düşmüş, bu kesimler daha da fakirleşmiştir. Üstelik son günlerde elektrik, akaryakıt ve sağlık gibi temel ihtiyaçlara yapılan zamlarla da yaşam emekçilere zindan edilmiştir.Bu noktadan itibaren döviz kurundan kaynaklanan artışların kaçınılmaz olduğunu savunanlar, emeğin değerini de bu zamlar karşısında korumak zorundadırlar.

DEV-İŞ olarak kısa vadede önerimiz, asgari ücretin hiç zaman kaybetmeden, yasada belirtilen kriterlere göre yeniden belirlenmesi, aynı zamanda altı ayda bir olan eşel mobil sisteminin yeniden iki ayda bir uygulanmasıdır.

Bunun yanında zamların çare olmadığını 40 yıldır yaşadığımız bu statüko bize göstermiştir. Bu gün ana muhalefet konumunda olan UBP’nin ve yandaşlarının zamları eleştirmesini iki yüzlü bir tavır olarak değerlendirdiğimizi belirtir, emek düşmanı politikalarını unutmadığımızı hatırlatmak isteriz.

Bu kısır döngüden kurtulmanın zemini Kıbrıs’ta çözüm ve Federal Birleşik Kıbrıs’tan geçtiğini tekrardan vurgulamak isteriz. Bu bağlamda Sn. Akıncı’nın son günlerde Guateres belgesi çerçevesinde attığı adımı desteklediğimizi ve müzakerenin zaman kaybetmeden tekrardan samimi ve sonuç alıcı bir biçimde başlatılmasını talep ederiz.

 

Hasan Felek

Genel Başkan

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.