Anasayfa > Kıbrıs'ın kuzeyi, Manşet > DEV-İŞ: Özel sektör emekçileriyle alay ediliyor

24.07.2017 Pts, 11:44

Yeni asgari ücret, yeniden özel sektör çalışanlarını açlık ve sefalet içinde yaşamaya mahkum etti. Ülkemiz, belirlenen asgari ücretle gelir dağılımı en bozuk en adaletsiz ülkeler arasında baş sıraya oturmuştur.

Kamuda barem 19 a’nın karşılığı 7.68’lik HP artışla 1,037.12 TL olarak belirlenirken, asgarli ücretli ise 155.00 TL artışla dört kişilik bir ailenin gıda, eğitim, konut, giyim, aydınlatma, ısıtma, ulaşım, çağdaş düzeyde sağlık servisi, dinlenme, eğlence ve benzer gereksinimlerini karşılaması bekleniyor. Bu anlayış özel sektör çalışanlarıyla alay etmek anlamına gelmektedir.

Asgari Ücret belirlenirken yasada belirtilen Sağlık Bakanlığının gıda endeksi, Ticaret Dairesinin fiyat endeksi ve DPÖ’nün hane halkı anket verileri hiçbir şekilde dikkate alınmayıp komisyonda yıllardır süren at pazarlığı şeklinde bir orta oyunu oynanmaktadır.

Asgari Ücret Komisyonunda işçi tarafının da hükümet ile birlikte bu artışa evet demesi çalışanlar açısından utanç verici bir durumdur. Komisyon bu haliyle asgari ücretle çalışanları temsil etmemekle birlikte, çalışanlar için insanca yaşanabilir ücret belirleme niteliğine sahip değildir.

DEV-İŞ olarak her yıl tekrarlanan senaryolardan kurtulmak için çıkış yolu olarak özel sektörde sendikalaşmanın önünün açılması, sektörlere göre Toplu İş Sözleşmesi düzenine geçilmesini ısrarla savunmaktayız. Aynı zamanda Asgari Ücret Komisyonunda, özel sektör çalışanlarını asgari ücretliği temsil edecek bir yapının oluşmasını talep etmekteyiz.

Asgari Ücretin insan onuruna yaraşır bir ücret ve sendikalaşma hakkı için, DEV-İŞ tüm emek güçleri ile birlikte mücadelesini sürdürmekte kararlıdır.

 

Genel Başkan

Hasan Felek

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.