Anasayfa > DEV-İŞ'in sesi, DEV-İŞ'ten haberler, Kıbrıs'ın kuzeyi, Manşet > DEV-İŞ: “Yanlıştan vazgeçmek erdemdir, kararın takipçisi olacağız”

12.07.2017 Çar, 8:17

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, anlamlı bir adım atarak 12,13 ve 14 Temmuz tarihlerini kapsayan, 12.00-16.00 saatleri arasında dışarıda çalışmayı yasakladı. DEV-İŞ ve çeşitli demokratik kitle örgütleri bu konuyu günlerdir gündemde tutmuş ve kamuoyu yaratmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner ise sıcaklıkların normal olduğu noktasında ısrarcı çıkışlar yapmıştı. Görüyoruz ki günün sonunda kamuoyunun da etkisiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı anlamlı bir adım atmıştır. Yanlıştan vazgeçmek, geri adım değil, erdemli bir adımdır.

DEV-İŞ olarak alınan bu kararın özellikle özel sektör ayağında uygulama noktasında takipçisi olacağız. Fakat altını çizmek istediğiz iki nokta vardır.

  • Bu kararın uygulamada ne kadar işleyip işlemeyeceği noktasında kamuoyunun ciddi şüpheleri vardır. Özel sektörde sendikasız ve güvencesiz çalışma koşullarında iş verenlerin karara ne kadar riayet edeceği muammadır. Bundan dolayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu 3 günde maksimum denetleme yapması ve aldıkları kararın uygulanması noktasında aktif olması gerekmektedir. Yoksa sadece alınan karar bir göz boyama olacaktır.
  • İkinci nokta ise bu kararın sadece bir defaya mahsus alınıp daha sonraki günlerde sıcaklar normalleşmiş gibi hareket edilmemesi gerekmektedir. Çalışma Bakanlığı’nın, Meteroloji Dairesiyle işbirliği yaparak, sıcaklıkların seyrine göre yasada belirtilen yaz ayları süresince tekrarlanması gerekmektedir.

DEV-İŞ olarak Gerek ALO 102 ihbar hattının aktif kullanılması ve denetleme yapılması yönünde gerekse de kendi imkanlarımızla özellikle inşaatlarda gözlem ve ihlalleri duyurarak bu sürecin takipçisi olacağız.

 

DEV-İŞ BAŞKANI HASAN FELEK

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.