Anasayfa > DEV-İŞ'ten haberler, Kıbrıs'ın güneyi, Manşet > Felek: Irkçılığa geçit vermeyelim!

21.03.2016 Pts, 9:06

Irkçılığa ve Faşizme karşı Uluslararası Eylem Günü için 19 Mart’da Lefkoşa’nın güneyinde bir yürüyüş gerçekleştirldi. 21 Mart Irkçılığa ve Faşizme karşı Uluslararası Eylem Günü kapsamında gerçekleştirilen yürüyüşte DEV-İŞ Başkan vekili Hasan Felek de bir konuşma yaptı. İşte konuşmanın tam metni:

 

Değerli Yoldaşlar

Değerli Dostlar

Uluslar arası ırkçılıkla mücadele gününde sizlerle birlikte olmaktan duyduğumuz memnuniyeti belirtir, hepinizi eyleme katılan Kıbrıslı Türk örgütleri adına sevgi ve saygı ile selamlarım.

21 Mart’ın, Birleşmiş Milletler tarafından uluslar arası ırkçılıkla mücadele günü ilan edilmesinin üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen, günümüzde ırkçılık tüm insanlığı tehdit etmeye devam ediyor.

Etnik kimlikleri yok saymayı, onları kendi kültürlerinden koparmayı, dillerini ve dinlerini unutturmayı, renklerinden, farklılıklarından ve cinsiyetinden dolayı insanları aşağılamayı, onları yok etmeyi amaç edinmeyi bir insanlık suçu olarak kabul ediyoruz. 21 Mart bir anma günü değil bir mücadele günüdür. Bu anlaşla 21 Mart ırkçılıkla mücadele gününde, işsizliğe, güvencesiz çalışmaya, düşük üçretlere, sendikasızlaşmaya, göçmen işçiler değil, patronların ve neoliberal sistemin neden olduğunu, dünyayı kan gölüne çeviren, milyonlarca insanı mülteci durumuna düşüren, binlerce insanı göç yollarında ölmesine neden olan Müslüman Ortadoğu halklarının değil, emperyalizmin, diktatörlüklerin ve savaş tüccarlarının neden olduğunu ısrarla anlatmalıyız.

Aynı zamanda ülkemizde yaşadığımız sorunların ana kaynağı olan, Kıbrıs Sorunu’nun da Amerikan emperyalizmin ve her iki toplumdaki milliyetçi, ırkçı ve şöven çevrelerin yarattığı bir sonuç olduğunu unutmadan,  tarihimizden dersler çıkararak, kin ve nefretle bir yere varılamayacağını yaşayarak öğrendik.

Irkçılığın ve milliyetçiliğin Kıbrıslılara yaşattığı acıları, ölümleri, kayıpları, göçleri bir kez daha yaşamamamız adına ısrarla ülkemizde çözümü ve Birleşik Kıbrıs’ı savunuyoruz.

Ellerini Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum insanlarının kanıyla kirletenleri teşhir etmeli, ırkçı ve faşist çevrelerin yarattığı acıları toplumlarımıza mal etmeyelim.

Bizler  sınıfsal temelde sizlerle birlikte sizlerle yürüttüğümüz ortak mücadelede, dili, dini, ırkı, rengi, cinsiyeti ne isterse olsun tüm emekçileri, ırkçılığa ve şövenizme karşı birlikte mücadeleye çağırırız.

Bu günkü koşullarda Kıbrıs Sorunun çözümünü, ülkemizi ve halklarımızın yeniden birleşmesinin öncelikli ve acil bir gereksinim olduğu düşüncesindeyiz.

BM’nin ilgili kararlarında belirttiği şekilde iki toplumlu siyasi eşitliğin, tek egemenliğin, tek vatandaşlığın ve tek uluslar arası kimliğin olacağı, iki bölgeli, iki toplumlu Federasyon çözümü Kıbrıslıların kardeşçe, özgürce ve refah içinde bir arada yaşayacağı bir çözüm olacaktır.

Irkçılığa ve milliyetçiliğe karşı yürümemiz gereken yolu, Derviş Ali Kavazoğlu ile Kostas Mişaulİ’nin tarihsel değerleri bize göstermektedir. Geçmişte ve şimdi uygulanan ırkçı ve faşist politikalar yüzünden hayatını kaybeden tüm insanları saygıyla anıyoruz. Dünyayı ve bölgemizi kan gölüne çeviren ırkçı ve faşist düşünceleri bir kez daha lanetliyoruz.

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.