Anasayfa > DEV-İŞ'ten haberler, Kıbrıs'ın güneyi, Manşet > Felek: “Sınıf temelindeki ortak mücadele önem kazanmaktadır!”

06.04.2015 Pts, 8:31

Kavazoğlu ve Mişauli Anma Etkinliğinde DEV-İŞ Başkan Vekili Hasan Felek’in yaptığı konuşma:

 

 

5 Nisan 2015 Dali

Değerli yoldaşlar,

11 Nisan 1965 Kıbrıs için lanetli bir gün. Biri Kıbrıslıtürk diğeri Kıbrıslırum, iki barış ve dostluk savaşcısının, Derviş Ali Kavazoğlu ile Kostas Mişaulis’in katledildiği gün.

 

Emperyalist güçlerin taşeronu durumundaki, faşist katiller, iki yurtseveri görevleri başında katlettiler. Kıbrısın iki yurtsever kahramanlarının katledilmesinin üzerinden 50 yıl geçti.

 

50 yıldır Kıbrıslırumların, Kıbrıslıtürklerin barış içinde birarada yaşama istenci, her türlü baskı ve zorbalığa karşı engellenemedi.

 

50 yıldır faşislerin ve şövenlerin ırkcı propagandalarına rağmen Kıbrısı yeniden birleştirme mücadelemizi engelleyemediler.

 

50 yıldır emekcilerin ortak sınıf kavgasını işçilerin ayni saflarda verdikleri emek mücadelesini engelleyemediler.

 

Emperyalist güçler ve işbirlikci faşistler ülkemizi bölmek, ortak vatanımızda, emekcilerin barış ve refah içinde yaşamalarını engellemek için, milliyetçiliği ve şövenizmi kullanarak, Kıbrıslıları birbirine kırdırttılar. Provakasyonlarla, komplolarla, Kıbrıslıların barış içinde birarada yaşamalarını engellemeye çalıştılar.

 

Kavazoğlu ve Mişauli işte bu komploları, bu oyunları bozmak için mücadele ederken katledildiler.

 

Aradan 50 yıl geçti, kahraman şehitlerimizin uğrunda hayatlarını verdikleri idealleri ve düşünceleri yaşatmak için, verilecek kavgamızın, yürüyecek çok yolumuzun olduğunun bilincindeyiz.

 

Küresel ekonomik krizin dayatmaları, Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk emekcilerin sınıfsal çıkarlarının ortak olduğunu açık bir şekilde göstermektedir.

 

 

4

Çalışanları işsiz bırakan, ücretleri düşüren, sosyal  kazanımları en alt seviyeye indiren, halk düşmanı  NeoLiberal politikaların sonuçlarını Kıbrıslıtürk,  Kıbrıslırum emekciler yaşayarak görmektedirler.

 

Bizler her geçen günün Kıbrıslıların aleyhine olduğunu  ve çözüm sürecini zora soktuğunun farkındayız.

 

Emperyalizmin stratejik çıkar ve menfaatleri uğruna,  ülkemizin  bölünmüşlüğü 40 yıldır devam etmektedir. Bu bölünmüşlük devam  ettiği sürece Kıbrıslılar için barış ve huzur olmaz.

 

Bölünmüşlük ve çözümsüzlük koşulları Kıbrıslıları tüketiyor, Kıbrıslıları yoksullaştırıyor, sonuçta adanın her iki kesimi de fakirleşiyor, geleceği belirsiz bir noktaya karamsarlığa itiyor. Bu koşullarda Kıbrısın yeniden birleşmesi için, sınıf temelindeki ortak mücadele daha da önem kazanmaktadır.

 

Bu nedenledir ki PEO ve DEV-İŞ olarak, 1976 yılından beridir ortak mücadelenin yükseltilmesi için her fırsatta ve her koşulda çalışmalarımızı sürdürüyor, barışın ve Birleşik Kıbrısın temellerinin sağlam atılması için elimizden geleni yapıyoruz.

 

Kıbrısın yeniden birleşmesi tüm Kıbrıslılar için, barış, güvenlik ve refah koşullarının  yaratılması için bugüne kadar istikrarlı ve kararlı bir biçimde mücadele ettik, bundan sonra da etmeye devam edeceğiz.

 

BM’nin ilgili kararlarında yer aldığı şekilde iki toplumun siyasi eşitliğinin, tek egemenliğin, tek vatandaşlığın ve tek uluslararası kimliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyon tezini istikrarlı bir biçimde savunuyoruz. Askersiz, özgür ve temel insan haklarına saygılı bir çözüm modeli bütün bölgeye ve ülkemiz Kıbrısa barış ve refah getirecektir.

 

Kahraman şehitlerimizi anarken, onlarla birlikte mücadele etmiş ve aynı faşist katiller tarafından katledilen İnkılapcı Gazetesi Kurucusu Sendikacı Fazıl Önder’i, Türk Eğitim Kulübü Kurucusu Ahmet Yahya’yı, Leymosunlu Berber Ahmet İbrahim’i, Hasan Ali’yi, Arif Hulusi’yi, Cumhuriyet Gazetesi Yazarları Avukat Ayhan Hikmet ile Muzaffer Gürkan’ı, Gazeteci Kutlu Adalı’yla birlikte sadece işçi sınıfı hareketine hizmet ettikleri için Grivasın maskeli katillerince hunharca katledilen, Mihalis Petru’yu, İlias Tofaris’i, Savvas Menikos’u, Andreas Sakkas’ı ve burda ismini anamadığım tüm Demokrasi şehitleri yoldaşlarımızı saygıyla anıyorum.

 

Şehitlerimizin düşünce ve ilkelerinden aldığımız güçle, onların yolunda ortak mücadelemize bıkmadan, usanmadan, yılmadan devam edeceğimize bir kez daha söz veriyoruz. Bu düşünceler ışığında, DEV-İŞ adına hepinizi sevgi ile selamlar saygılar sunarım.

 

HASAN FELEK

DEV-İŞ

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.