Anasayfa > DEV-İŞ'ten haberler, Kıbrıs'ın güneyi, Manşet > Gulle: “Dünya halkları ve ezilen emekçilerle birlikte mücadelemizi yükseltmeliyiz!”

11.11.2015 Çar, 9:01

Gulle: “Emperyalist güçlerin ve onların temsil ettiği çok uluslu tekeller ve trösler daha fazla kar etsin diye. Daha fazla kan daha fazla kar üstüne kurulu olan bu yeni dünya düzenine karşı dünya halkları ile ezilen emekcilerle birlikte mücadelemizi ve dayanışmamızı yükseltmeliyiz.”

 

Kardeş sendika PEO’nun Baf kongresinde DEV-İŞ’i temsilen Ali Gulle bir konuşma yaptı.

10 Kasım 2015’de yapılacak PEO Baf  Kongresinde DEV-İŞ adına Ali Gulle’nin yaptığı konuşma.

Değerli Başkan, Sayın Konuklar, Sevgili Kardeşlerim,

Kongrenizde bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu belirterek, DEV-İŞ adına hepinizi en içten duygularımla sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Kongrenizin verimli ve başarılı geçmesini diliyorum.

DEV-İŞ ile PEO’nun dostluğu, işbirliği Kıbrıs işçi sınıfının onurlu mücadele tarihinden kaynaklanmaktadır. Sövenizmin ve faşist baskıların yoğun olduğu dönemlerde bile iki Federasyon ülkemizin birleşmesi ve toplumların yeniden yakınlaşması için çok büyük uğraşlar verdiler. Kıbrıslı Rum Kıbrıslı Türk emekcilerin haklarını alabilmeleri için birlikte çalıştılar. Ortak mücadelemiz ülkemizi yeniden birleştirene kadar, adadaki tüm emekcilerin özgür, refah ve barış içinde birarada yaşamasına kadar ısrarla sürdüreceğimizi bir kez daha vurgulamak isterim.

Değerli dostlar,

Suriye’de, Afganistan’da, Filistin’de ve daha birçok yerde savaşlar sürüyor, kadınlar, çocuklar, gençler ölüyor, sakat kalıyor, salgın hastalıklar, evsizler, sığınmacılar çoğalıyor. Milyonlarca savaş mağduru insan çok kötü koşullarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. On binlercesi çıktıkları umuda yolculuk adı verilen göç yollarında can veriyorlar. Avrupa’da ve Dünyada insanlık dramı yaşanıyor.

Emperyalist güçlerin ve onların temsil ettiği çok uluslu tekeller ve trösler daha fazla kar etsin diye. Daha fazla kan daha fazla kar üstüne kurulu olan bu yeni dünya düzenine karşı dünya halkları ile ezilen emekcilerle birlikte mücadelemizi ve dayanışmamızı yükseltmeliyiz.

Bu coğrafyadan uzakta olmayan ülkemizde de bölünmüşlük devam ediyor. Bizler bugünkü statükonun kabul edilmez olduğunu vurgularken, sorunun müzakere süreci ile çözüleceğine inanmaktayız. Bu açıdan şu anda yürütülen müzakere sürecine destek vermekteyiz.

Kıbrıs’ta bulunacak çözüm şekli şimdiye kadar yürütülen doruk anlaşmaları ve BM’nin ilgili kararlarında tanımladığı, iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe sahip, aynı zamanda tek egemenliği, tek yurttaşlığı ve uluslararası alanda tek temsiliyeti olacak olan Birleşik Federal Kıbrıs’dır. Bu çözüm şeklini en doğru ve en gerçekci çözüm şekli olarak görüyoruz ve destekliyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, PEO Baf  Kongresinin ortak vatan mücadelemize ve emekcilerin daha iyi haklar kavgasına ivme ve güç katmasını diler, yeni görev alacak arkadaşlarımıza da başarılar dileriz.

Yaşasın Ortak Vatan Mücadelemiz

Yaşasın Çalışanların Birliği ve Dayanışması

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.