Anasayfa > DEV-İŞ'in sesi, DEV-İŞ'ten haberler, Kıbrıs'ın kuzeyi, Manşet > “Hulus Çağlar İbrahim, bizlere şerefli ve onurlu mücadele mirası bıraktı”

16.11.2018 Cum, 13:35

Hulus Çağlar İbrahim’i Kaybettik.

Kıbrıs işçi sınıfının öncülerinden Hulus Çağlar İbrahim’i geçtiğimiz gün kaybettik. 16 Kasım 2018 Cuma (Bugün) Hulus yoldaşımızı sonsuzluğa uğurluyoruz. Hulus Çağlar İbrahim anısına bu akşam yapılacak etkinliğe DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek bir mesaj yollayarak, Londra’da bulunan ailesinin, yakınlarının ve yoldaşlarının acısını paylaşmıştır. Mesajın tam metni aşağıdadır. 

Değerli yoldaşlar, dostlar

Hepinizi DEV-İŞ adına en işten ve samimi duygularımla selamlarken, aranızda bulunamamaktan dolayı duyduğum üzüntüyü belirtmek isterim.

Bugün, Kıbrıs işçi sınıfı, yiğit bir evladını, mücadeleci bir sendikacıyı, barış ve demokrasi savaşcısını sonsuzluğa uğurladı.

Limasolun Siligu köyünde başlayan yaşamı, ekmek ve emek kavgasıyla yoğrularak bu günlere geldi.

Gençlik yıllarında tanıştığı ve inandığı düşüncelerini yaşamının son noktasına kadar inatla ve ısrarla savundu.

1940’lı yıllarda genç yaşlarda başlayan sendikacılık mücadelesinde her zaman ön saflarda yer aldı.

Sendikalaşma hakkı, yevmiyelerin yükseltilmesi, günde sekiz saat çalışma, sosyal sigorta ve ödenekli izin hakları konusunda PEO Sendikasında ve Kıbrıs Türk İşçi Birliklerinde arkadaşları ile birlikte yoğun çalışmalar yürüttüler. 

1958 Mayıs’ı Kıbrıslı türk ilericiler ve sendikalar hareketin öncüleri için kanla ve acılarla dolu bir ay oldu. Sendikal hareketin tüm öncüleri, faşist odaklar tarafından saldırılara uğradılar, katledildiler. PEO üyesi Türkler, sendikalarından istifaya zorlandılar. 

Kıbrısın o karanlık koşullarında, iki toplumun birarada barış ve kardeşçe yaşamasını, işçilerin örgütlenip insani koşullarda çalışmalarını savunanlar ülkelerini terk etmek zorunda bırakıldılar. Hulus Çağlar İbrahim de ülkesini terk etmek zorunda bırakılan yodaşlarımızdan biriydi.

Kıbrıslı Türk sendikal hareketinin öncülerinden, Fazıl Önder, Derviş Ali Kavazoğlu, Ahmet Yahya, Ahmet Sadi Erkut, Kamil Tuncel, Nurettin Seferoğlu, Aziz Barışoğlu, Kamil Ahmet ve ismini sayamadığım yoldaşlarla birlikte, Kıbrısımızın bütünlüğünü, iki toplumun barış içinde kardeşce bir arada yaşamalarını ısrarla savundular. Bu vesile hayata olmayan tüm arkadaşlarını saygı ile anarken hayatta olanlara sağlıklar dilerim.

Hulus Çağlar İbrahim, bizlere şerefli ve onurlu mücadele mirası bıraktı. Bizler bu mücadele mirasına sahip çıkarak onların bıraktığı yerden mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız.

Bizler seni asla unutmayacağız, düşüncelerin ve ideallerin genç kuşakların kavgasını aydınlatmaya devam edecek. 

DEV-İŞ olarak başta ailesine, yakınlarına ve tüm yoldaşlara başsağlığı dileklerimizi iletirken, acılarını yürekten paylaştığımızı belirtmek isterim.

Anısı önünde saygıyla eğilirken, bu akşam burda toplanan tüm yoldaşlara, dostlara saygılar sunarım.

Hasan Felek

DEV-İŞ Genel Başkanı

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.