Anasayfa > DEV-İŞ'ten haberler, Kıbrıs'ın kuzeyi, Manşet > İLKLERE İMZA ATILDI!

27.04.2017 Per, 11:23

Uzunca bir süredir Yenidüzen Gazetesi’nde devam eden ‘Toplu İş Sözleşmeli çalışma’ geleneğine, geçtiğimiz yıl Kanal Sim ve Sim FM’in de katılması ile United Medya’da taçlanan örgütlülüğün gururu ile 2017-2019 Toplu Sözleşmesi’ne bugün imza kondu.

Bu yıl Toplu İş Sözleşmesi’ne 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlar için tatil verilmesi ve LGBTI bireylere yönelik olası ayrımcılık ve ötekileştirmenin önüne geçecek maddeler de eklendi.

Toplu İş Sözleşmesi’ne, Devrimci Genel İş Başkanı Ömer Naşit ile Yenidüzen Genel Müdür ve Genel Yayın Yönetmeni Cenk Mutluyakalı ile Kanal SİM ve Sim FM Genel Yayın Yönetmeni Sami Özuslu imza attı.

UNITED Medya tesislerinde düzenlenen imza törenine DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek de katıldı.

Maddeler aşağıdaki gibidir:

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlar idari izinli sayılırlar. İş yoğunluğundan dolayı 8 Mart günü kullanılamayan izin Mart ayının ilk 15 gününde kullanılır.

Toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesi uyarınca, LGBTİ bireylere herhangi bir ayrımcılık ve baskı yapılmaz. Bu anlamda LGBTİ basın emekçilerinin işe alım sürecinde ve çalıştıkları süre boyunca ve zorunlu işten çıkarma durumlarında, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerinden ötürü ayrımcılığa uğramazlar.

İşveren, kadın, genç, yaşlı, göçmen, engelli, LGBTİ basın emekçilerinin ayrımcılığa uğramaması için gerekli pozitif ayrımcı tedbirleri alır.

Toplumsal cinsiyet eşitliği içerisinde kadın, erkek, LGBTİ çalışanlar dönük fiziksel, psikolojik, sözel, cinsel her türlü taciz, şiddet ve mobbing, disiplin suçu olarak değerlendirilir. Bu şikâyetlerde kadın ve LGBTİ çalışanın beyanı esastır, karşı taraf aksini ispat etmekle yükümlüdür. Disiplin yönetmenliği bu madde kapsamında yeniden düzenlenir.”

Kaynak: United Medya’da TOPLU SÖZLEŞME

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.