Anasayfa > DEV-İŞ'ten haberler, Kıbrıs'ın kuzeyi, Manşet > İŞGÜCÜ DEĞİL İNSAN TACİRLİĞİ ANLAŞMASI

16.05.2017 Sal, 10:50

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri arasında imzalanan işgücü anlaşması, yangından mal kaçırılırcasına dün Meclisten oy çokluğu ile geçti.

Çalışma yaşamını alt üst edecek olan bu yasa ayni zamanda var olan kölelik koşullarını daha da artıracaktır.

UBP-DP Azınlık Hükümeti bu anlaşma ile iş gücü ihtiyaç tesbit ve planlaması  yapmadan, hangi sektörlerde işgücü ihtiyacı olduğunu belirlemeden böyle bir anlaşmayı meclisten geçirmesi, konuya “Ucuz İş Gücü” anlayışı ile yaklaştığını bir kez daha göstermiştir.

Bu anlaşma, ülkemizdeki işsizliği, kayıt dışılığı ve güvencesiz çalışma biçimlerini daha da yaygınlaştıracaktır. İşverenler Türkiye’deki, İş Kurumu’na veya özel istihdam bürolarına, doğrudan başvurarak, ülkemizdeki Çalışma Dairesini ve diğer kurumlarını devre dışı bırakacaktır. Bu uygulama ile ülkemizde uluslararası suç olan insan tacirliği teşvik edilecektir. Çalışma Dairesinde iş başvurusu olan yerli insanlarımız işsizliğe mahkum olmaya devam edecek.

Bu yasa ayni zamanda gelecek olan işçinin İş Akdinin süresiz olmasını öngörmekte, “ne iş olursa yaparım” anlayışını tescil etmektedir.

DEV-İŞ olarak “Yabancı İşçiler” konusundaki düşünce ve yaklaşımımız şunları içermektedir. Öncelikle ihtiyaca göre çalışma izinleri verilmeli, ayni alanda vatandaş işsizler varsa öncelik vatandaş işsizlerin olmalı, yabancı işçilerin ücretleri, iş koşulları, yasalardan doğan hakları, vatandaş işçilerle ayni koşullarda ve eşitlik ilkesine uygun olmalıdır.

Bütün bu nedenlerden dolayı sermaye sözcüsü olan UBP ve DP Azınlık Hükümetini bu anlaşmayı geri çekmeye, toplumun ve çalışanların temsilcisi olan sendikaların sesine ve görüşlerine değer vermeye çağırırız. Aksi takdirde Kıbrıslı Türkler günü geldiğinde bu teslimiyetin ve tahribatın hesabını sizlere soracaktır.
Hasan Felek

Genel Başkan

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.