Anasayfa > Kıbrıs'ın kuzeyi, Manşet > “Israrlıyız Çözüm, Yeniden Birleşme ve Sosyal Adalet”

03.05.2018 Per, 11:06

Mayıs İşçi Bayramı, Kuzey ve Güney Kıbrıs’taki bazı sendikaların organizasyonuyla bu akşam Lefkoşa’da ara bölgedeki Çetinkaya Sahası’nda (Taksim Stadı) kutlandı.

PEO – DEV-İŞ – KTÖS – KTOEÖS – BES – KTAMS – KOOP-SEN ve DAÜ-SEN’in ortak organizasyonu olan iki toplumlu etkinlik “Israrlıyız Çözüm, Yeniden Birleşme ve Sosyal Adalet” ana temasıyla düzenlendi.

Kuzeydeki sendikalar adına 1 Mayıs konuşmasını DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek yaptı. Ortak mücadeleye birlik ve kararlılıkla devam ettiklerini, bunun mesajını Kıbrıs’ın bir ucundan diğer ucuna ve dünyaya haykırmak için bir araya geldiklerini, bu nedenle ortak 1 Mayıs kutlaması düzenlendiğini söyleyen Felek, Çetinkaya Sahası’ndan liderlere de seslendi.

Felek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya ve Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’e, “Erken zamanda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Crans Montana’da açıkladığı çerçeveye bağlı kalarak adım atın, bugüne kadar varılan görüş birliklerini koruyarak müzakere sürecini başlatın, yaratıcı ve samimi yaklaşımla bir araya gelin” çağrısı yaptı.

Görüşmelerin kesintiye uğramasını ve Kıbrıs sorununun bugün içinde bulunduğu durgunluğu “tehlikeli” diye niteleyen Felek, Kıbrıs halkının tümünün çatışma ve gerginlik politikalarından zarar gördüğünü söyledi.
Ortadoğu’da yaşananları kınadıklarını ifade eden, başta Suriye ve Filistin olmak üzere tüm halklara enternasyonalist dayanışma belirten Felek, “Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk emekçiler ortak sınıfsal çıkarları için mücadelelerini ve dayanışmalarını daha da yükselterek pekiştirmek zorundadır” dedi.
Binler Lefkoşa’da bir araya geldi
Sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin, meslek odalarının, öğrencilerin ve vatandaşların da katıldığı 1 Mayıs etkinliği Lefkoşa’da binlerce kişiyi bir araya getirdi.

Girne Kapısı’nda başlayan yürüyüşe ve Çetinkaya Sahası’ndaki etkinliğe Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan ve CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı ve TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, bazı CTP milletvekilleri, BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, TKP Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Güney Kıbrıs’tan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, AKEL Avrupa Parlamentosu milletvekilleri diğer bazı siyasilerle çok sayıda sendikacı ve emekçi katıldı.

Vatandaşlar ara bölgede buluşmadan önce Kuzey’de Girne Kapısı’nda, Güney’de ise Maliye Bakanlığı önünde toplandı ve Çetinkaya Sahası’na doğru kortejler halinde harekete geçti.

Kuzeyde, Girne Kapısı’nda toplanan vatandaşlar Girne Kapısı güzergahından Cumhuriyet Meclisi’ne doğru yürüdü.  Şehitler Abidesi’nin olduğu çemberden geçilerek yeniden Girne Kapısı’na dönüldü, Cumhurbaşkanlığının önünden geçildi ve Çetinkaya Sahası’na ulaşıldı.

Saat 18.15 civarlarında başlayan yürüyüşte bayraklar taşındı, trompet gibi müzik aletlerinin eşliğinde sloganlar atıldı. Binlerce kişinin yürüdüğü Başkent sokakları renkli görüntülere sahne oldu.

Vatandaşların bazıları kalabalığı balkonlarından selamladı. 7’den 70’e insanın katıldığı yürüyüşe. bebekleriyle gelenler de vardı.

“Özel Sektörün Kurtuluşu Sendika Olacak”, “Biz Seçim Yaptık Ya Özgürlük Ya Özgürlük”, “Emek Çok Sendika Yok”, “Göç Yasası’na Dur de” gibi pankartlar açıldığı yürüyüşte barış şarkıları söylendi, “Vardık Var Olacağız”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Sendikasız Çalışmak Yasaklansın”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Sol Birleş Özgürleş”, “Yaşasın Birleşik Kıbrıs” sloganları atıldı.

Pankartların başınıysa “Savaşa Hayır” ile işçilerin 8 saat çalışma, 8 saat dinlenme ve 8 saat sosyal faaliyette bulunma hakkını simgeleyen “888” bayrağı çekti.

Emekçilerin birlik ve dayanışmasına, sosyal kazanımlarının korumasına, Kıbrıs’ta çözüme destek, düşük ücret politikalarına, hayat pahalılığına, özelleştirmeye, sendikasız çalıştırılmaya, yasakçı zihniyete, ayrımcılığa, kemer sıkma politikalarına, ırkçılığa ve cinsiyetçiliğe karşı durma mesajları verildi.

Kuzeydeki yürüyüşü tamamlayanlar,  polisin sınır kapısında aldığı önlemler ve geçiş noktasında artırılan personel sayesinde Ledra Palas’ta fazla beklemeden ara bölgeye geçti. Tedbirlere rağmen kuzeydeki geçişlerin tamamlanması yaklaşık 1 saat sürdü.  Kuzeyden ara bölgeye geçen kişi sayısının bin 700’e yakın olduğu da belirtildi.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.