Anasayfa > DEV-İŞ'in sesi, DEV-İŞ'ten haberler, Kıbrıs'ın kuzeyi, Manşet > Kriz ve çatışma koşullarından kurtulmak için çözüm ve barış şart!

02.04.2018 Pts, 8:30

DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek’in 31 Mart 2018 tarihinde Dali’de yapılan Kavazoğlu – Mişauli etkinliğindeki konuşma

 

Değerli yoldaşlar, kardeşlerim

Kıbrıslı Rumlarla, Kıbrıslı Türklerin barış içinde bir arada yaşamasına inanan Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’in katledilmesinin üzerinden 53 yıl geçti. Onlar Kıbrıs tarihinin en karanlık döneminde ölüm tehditlerine rağmen, düşüncelerinden ve ilkelerinden taviz vermediler. İki toplumun çatışmasına, insanların öldürülmesine, ırkcılığa, şövenizme karşı cesurca ve korkusuzca direndiler. Onların yaktığı meşale bugün de tüm Kıbrıslıların yolunu aydınlatmaya devam ediyor.

Bugün bu iki değerli mücadeleci yoldaşı anarken, ırkcı, faşist çeteler tarafından katledilen, Fazıl Önder’i, Savos Manikos’u,  Ayhan Hikmet’i, Mihail Mikrasidis’i, Mustafa Gürkan’ı, Yiannia Yuannu ve diğer yoldaşlarımızı unutmadığımızı ve her zaman mücadelemizde yaşayacaklarını vurgulamak istiyorum.

Yaşadığımız bölgede yıllardır süren savaşlar, milyonlarca insanı yoksullaştırmış, yüzbinlerce insana tarifsiz acılar yaşatmıştır. Yüzbinlerce insan Irak’ta, Flilistin’de, Libya’da ve halen Suriye’de katledilmeye devam ediyor.

Savaşların yol açtığı bu yıkımların faturası her zaman her yerde işçilere, emekçilere, ezilenlere çıkmaktadır. Uluslararası petrol ve silah tröstlerinin karları ve çıkarları için halklara ölüm ve gözyaşı dayatan emperyalizme her koşulda karşı çıkıyor, dünyanın her yerindeki halklara barış yanlısı ilerici güçlere, bu gün bir kez daha dayanışmamızı iletiyoruz.

Değerli dostlar,

Son günlerde Kıbrıslı Türklerin toplumsal varlığına düşünce özgürlüğüne ve demoğrafik yapısına karşı artarak devam eden faşist ve ırkcı saldırılara karşı, demokrasiden, barışdan, emekten yana olan onbinlerce Kıbrıslı Türk sokaklara dökülerek, faşist baskılara boyun eğemeyecekleri güçlü bir şekilde haykırmışlardır.

Ülkemiz Kıbrıs, İsviçre’deki görüşmelerin çıkmaza girmesinden ve adanın çevresindeki hidrokarbon yataklarındaki gelişmeler nedeni ile çatışma ve kriz tehlikesi ile karşı karşıya bulunmaktadır.

Kriz ve çatışma koşullarından kurtulmak için, Kıbrıs sorununun çözümünün, ülkemizin ve halkımızın yeniden birleşmesinin en acil gereksinim olduğu görüşümüz devam etmektedir.

Bizler bölgede yabancıların değil, Kıbrıslıların çıkarlarına hizmet edecek ve BM ilkeleri temelinde bir çözümün gerçekleşmesi için, müzakere sürecinin ön koşul olmadan yeniden başlamasını acil olarak talep etmekteyiz.

İki toplumun siyasi eşitliğinin, tek egemenliğin, tek vatandaşlığın, tek uluslararası kimliğin olacağı, iki bölgeli, iki toplumlu Federasyon çözümüne ulaşmak, kahraman şehitlerimizin uğrunda hayatlarını verdikleri düşünce ve ideallerini yeniden yaşatmak demektir.

Bugün onların bizlere bıraktığı miras, emperyalizme ve Neo faşizme karşı yürüttüğümüz mücadelede yaşıyor.

Bugün onların bizlere bıraktığı miras, Neo liberalizme ve ırkcılığa karşı yürüttüğümüz mücadelede yaşıyor.

Bugün onların bizlere bıraktığı miras, Kıbrıs’ta yaşayan Rumların, Türklerin, Maronitlerin, Ermenilerin ve Latinlerin ortak vatan mücadelesinde yaşıyor.

Bugün onların bizlere bıraktığı miras, emekçilerin hakları için yürüttüğümüz ortak kavgada yaşıyor.

Bugün onların bizlere bıraktığı miras, bütün dünyada ve Kıbrıs’ta barış mücadelesinde yaşıyor.

Bu duygu ve düşüncelerle DEV-İŞ adına hepinizi sevgiyle, dostça ve kardeşce selamlarım.

 

Yaşasın Ortak Vatan Mücadelemiz,

Yaşasın Tüm Kıbrıslıların Barış ve Kardeşliği.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.