Anasayfa > DEV-İŞ'ten haberler, Kıbrıs'ın kuzeyi, Manşet > RetunSee 10. Yürütme Kurulu Toplantısı Atina’da Yapıldı

26.04.2018 Per, 12:39

 

Güney Doğu Avrupa Enerji Sendikaları Ağı olan Retunsee Yönetim Kurulu Yunanistan’ın Başkenti Atina’da 19 Nisan Çarşamba günü toplandı. Toplantıya DEV-İŞ Genel Başkanı Hasan Felek ve Retunsee  üyesi sendikların başkan, yönetici ve uzmanları katıldı.

 

Toplantıda Retunsee’nin yapısı ve tüzük değişiklikleri ve son dönem çalışmaları görüşüldü. 10.’su gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısında Balkan ülkelerinde başlayan elektrik ve Petrol işletmelerinin özelleştirilme politikaları önemli gündem oldu.

 

Retunsee Yönetim Kurulu üyelerinin altını çizdiği önemli bir noktada enerji ve elektrik üretiminin özelleştirilmesinin halka karşı işlenen bir suç olarak benimsenmesidir. Sendiklar dünya ölçeğinde buna izin verilmemesi için mücadele hazırlığında olduklarını vurguladılar.

 

Özelleştirmeler konusunda yapılan görüşme ve tartışmalarda sonra, Yunanistan hükümetinin özelleştirmeler konusundaki tavrına karşı,  Retunsee Yunanistan işçileri ile dayanışma kararı aldı.

 

Toplantıda görüşülen diğer bir konu da temiz(yeşil) enerjiye geçişte izlenecek politikalarınçalışanlara etkisi  tartışıldı. Retunsee’nin bu alanda ortak politika geliştirilmesi konusunda karar aldındı.

 

İki gün süren Yürütme Kurulu toplantısında küresel sermayeye karşı, özellikle enerji elektrik, gaz ve petrol sektörlerinde daha aktif, dayanışmacı ve mücadeleci bir politikanın hayata geçmesi konusunda karar alındı.

 

Retunsee’nin Türkiye, Yunanistan, Polonya Arnavutluk ve Kıbrıs’ın da bulunduğu 11 ülkeden 17 sendikadan oluşmaktadır. Retunsee petrol ve enerji iş kolunda çalışan 130 bin üyeyi temsil ediyor.

 

 

DEV-İŞ Basın Bürosu

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.