Anasayfa > DEV-İŞ'ten haberler, Kıbrıs'ın güneyi, Kıbrıs'ın kuzeyi, Manşet > “Taksim ve Enosis anlayışlarından dolayı Kıbrıslıların yaşadığı acıları unutmadık”

19.03.2017 Paz, 10:47

“Irkçılık ve Faşizme Karşı Uluslararası Eylem Gününde” 18 Mart 2017’de Güney Lefkoşa’da düzenlenecek eylemde, DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek’in yapacağı konuşma

 

Değerli Yoldaşlar

Değerli Dostlar

Irkcılık ve Faşizme Karşı Uluslararası Eylem Gününde, sizlerle birlikte, tüm dünyadaki ilerici güçlerle birlikte, ırkcılığa ve faşizme karşı sesimizi yükseltmek için bugün biraradayız. Hepinizi Kıbrıslı Türk örgütleri ve DEV-İŞ adına sevgi ve saygı ile selamlarım.

Bugün 1960 yılında Güney Afrika’da Apartheid yasalarını protesto etmek isteyen 69 sivil ve silahsız insanın polis ateşiyle öldürülmesinin yıldönümüdür. Bugün anma günü değil ırkcılığa ve faşizme karşı mücadele günüdür.

Afganistan’da, Irak’da, Suriye’de, Filistin’de, Afrika’da ve dünyanın her yerinde silahlar konuşuyor. Irkcı ve Noe Liberal politikaların neden olduğu yıkım, milyonlarca insanı yoksullaştırmış, yüzbinlerce insanı evinden barkından etmiştir. Milyarlarca insan unutamayacakları acılar yaşamış, yüzbinlerce insan bu anlayışların sonucunda katledilmiştir.

Emperyalizmin hegomanya savaşlarının parçası olarak gelişen bu saldırılar, etnik ve dini farklılıkları körükleyerek, halklar birbirine düşman edilmekte, insanların gelecekleri, birarada yaşama umutları yok edilmekte, milyarlarca insan mülteci olarak hayatları ellerinden alınmakta, binlercesi Adkeniz’in serin sularında, yeni bir gelecek için ölüme gitmektedirler.

Bizler Kıbrıs’ta sınıf sendikacılığı temelinde mücadele yürüten sendikalar olarak, ırkcı, şöven ve faşist politikalara karşı, dünyanın her yerinde inatla kardeşliği, barışı, eşitliği ve adaleti savunacağız.

Kıbrıs’ta yaşayan Rumlar, Türkler, Maronitler, Latinler, Ermeniler için ülkemizin yeniden birleşmesinin öncelikli ve acil bir gereksinim olduğunu önamle vurgulamak isteriz. Geçmişte Taksim ve Enosis anlayışlarından dolayı Kıbrıslıların yaşadığı acıları unutmadık.

Karşılıklı olarak kabul edilecek, ülkemizi yeniden birleştirecek acil bir çözüm için iki toplum liderini tekrar müzakerelere başlaması için burdan bir kez dahaçağrı yapıyoruz. Müzakerelerin sekteye uğraması adamızın bölünmüşlüğünü kalıcılaştırır, taksim politikalarına hizmet eder. BM’nin iligli kararlarında belirtildiği şekilde, iki toplumlu siyasi eşitliğin, tek egemenliğin, tek vatandaşlığın ve tek uluslararası kimliğin olacağı, iki bölgeli, iki toplumlu Birleşik Federal Kıbrıs tek çözüm şeklidir. Bizler Birleşik Federal Kıbrıs için mücadelemizi sürdürmekte ısrarcı olacağız.

İnsanların din, dil, ırk, renk, cinsiyet, engel ve düşüncelerinden dolayı ayrımcılığa ve ırkcılığa uğramaması için hayatın her alanında sınıfsal temelde bütün dünya halkları ve emekçileri ile ortak mücadelemizi yükseltmeliyiz.

 

Kahrolsun Faşizm ve Irkçılık!

Yaşasın Ortak Vatan Mücadelemiz!

 

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.