Anasayfa > Manşet, Türkiye > Türkiye’de Danone işçilerinin direnişi kazanım getirdi!

10.03.2015 Sal, 15:21

Türkiye’de Danone’de 5 aydır direnişte olan DİSK Gıda-İş üyesi işçiler işverene geri adım attırdı, toplu sözleşme için anlaşma sağlandı. Örgütlü mücadelenin önemine dikkat çeken işçiler, bundan sonra da hakları için birlikteliği ve mücadeleyi sürdüreceklerini dile getirdi…

Danone’de Türk-İş’e bağlı Tek Gıda-İş’ten istifa ederek DİSK’e bağlı Gıda-İş’e üye olan ve “Sözleşme yetkisi işçinin iradesidir” diyen işçilerin fiili mücadelesi kazanımla sonuçlandı. İşveren, 5 ay süren direnişin ardından anlaşma yapmak zorunda kaldı. Anlaşmayla yasalarda sözleşme için şart koşulan işkolundaki işçilerin yüzde 1’ini üye yapma şartı da yıkılmış oldu.

Evrensel’in haberine göre, işçilerin de oy birliği ile kabul ettiği karar sonucunda ücretlere 250 lira artış, ücret artışının saatlere yansıması, 100 liralık ikramiye ve sosyal yardım elde edildi. Fazla mesai ücretleri yüzde 200 zamlı, genel tatil günleri çalışması ücretli ise yüzde 300 zamlı ödenecek. Daha önce kazanılmış tüm haklar korunurken, sosyal haklara yüzde 7,4 zam kabul edildi. İşten atılmanın önü kapatılırken, çalışma koşulları da yeniden düzenlenecek. 1 Ocak 2015’ten itibaren bir yıl geçerli olacak sözleşme işveren ile işçilerin seçtiği işyeri temsilcileri arasında imzalanacak.

Sözleşme imzalanana kadar eylemlere devam

Danone işçileri ve Gıda-İş yöneticileri, toplu sözleşme süreciyle ilgili gelinen noktayı değerlendirdikleri bir toplantı gerçekleştirdi. Sendikasız olarak alacakları zammın yüzde 4’ü geçmeyeceğini ve üstelik bunun da iki yıllık olacağını söyleyen işçiler, “Yolumuza daha kararlı ve örgütlü olarak sendikamız Gıda-İş’te devam edeceğiz” dedi.
İlerleyen günlerde yaşanabilecek işten atma tehditlerine karşı birlik içerisinde olmanın önemine dikkat çeken Danone işçileri, sözleşme imzalanana ve resmiyet kazanana kadar sakal bırakma, iş giriş-çıkışlarında bekleme, slogan atma, düdük çalma gibi eylemleri sürdürme kararı da aldı.

‘Kenetlendik, güvendik, kazandık’

Toplantıda konuşan Gıda-İş Genel Sekreteri Seyit Aslan, bugüne dek işçilere sormadan, bir arada tartışmadan hiçbir karar almadıklarını söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

Sizler, hepiniz sendikamızın üyesisiniz. İşverenle görüşmeleri sürdüren temsilci arkadaşları siz seçtiniz ve biz de onları, sizin verdiğiniz yetkiye dayanarak, görüşmeleri yürütmek için, resmi olarak görevlendirdik, yetkilendirdik. Yani, işveren ne derse desin, görüşmeler DİSK/Gıda-İş’le olmuştur, anlaşmanın altına imza atacak arkadaşlarımız sizin, yani sendikanın görevlendirdiği arkadaşlarımızdır. Biz, sendikamız etrafında kenetlendik, birbirimize güvendik, birliğimizi koruduk, güçlendirdik ve kazandık.

Kazanmaktan daha önemlisinin kazanımları korumak ve ilerletmek olduğunu ifade eden Aslan, bu tavrın sürmesi halinde kazanımların korunacağını ve yeni kazanımlar elde edileceğini de sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.