Anasayfa > DEV-İŞ'ten haberler, Kıbrıs'ın kuzeyi, Manşet > Yaşasın Ortak Vatan Mücadelemiz

14.04.2017 Cum, 9:40

DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek’in 9 Nisan 2017 tarihinde yapılacak olan  Kavazoğlu – Mişauli etkinliğindeki konuşması

 

Her yıl ve her zaman saygıyla andığımız, Kıbrıs işçi sınıfının yiğit kahramanları Derviş Ali Kavazoğlu ile Kostas Mişauli’yi onurlandırmak  için yeniden buradayız. Hepinizi Devrimci İşçi Sendikaları adına, Kıbrıslı Türk emekçileri adına sevgiyle, saygıyla selamlarım.

Kavazoğlu ile Mişaulis, Kıbrıs tarihinin en karanlık dönemlerinde 1950’lerde 1963’lerde toplumlararası çatışmaların, baskıların, sol düşünceyi savunan insanların acımasızca katledildiği dönemlerde, cesurca ve kahramanca, Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumların dostluklarını,  işbirliğini birarada yaşamasını savundular.

Kıbrıslı Türk liderliğinin bölücü ve şöven politikalarına karşı çıktığı için, faşist ve şöven çevrelerin her zaman hedefi oldu. Doğru bildiği düşüncelerini ve ideallerini her şart ve koşulda ortaya koydu, yılmadı, teslim olmadı, direndi, ta ki o lanetli güne kadar. 11 Nisan 1965’de faşist katiller Kavazoğlu ve yoldaşı ortak mücadele arkadaşı Kostas Mişaulis’i acımasızca katlettiler. Onları katledenler lanetle anılırken, kahramanlarımızın yaktığı meşale bugün de tüm Kıbrıslıların yolunu aydınlatmaya devam ediyor. Bizlere ilham ve güç veriyor.

Değerli dostlar,

Kıbrıs sorununun çözümü, ülkemizin ve halkımızın yeniden birleşmesi,Kıbrıs işçi sınıfının önceliği olmaya devam ediyor. Tek egemenliği, tek vatandaşlığı ve  tek uluslararası kimliği olan, iki toplumun siyasi  eşitliğe dayalı, iki bölgeli, iki toplumlu Federal Birleşik Kıbrıs mücadelesi, önceliğimiz olmaya devam ediyor.

Kıbrıs sorununun çözümü için sürdürülen müzakere sürecinde, yaşanan sıkıntıları aşmak için, her iki lideri de daha sorumlu davranmaya çağırıyoruz. Kıbrısı yeniden birleştirecek ve ortak vatanı yeniden inşa etmek için, tek yolun toplumlararası görüşmelerin olduğunu biliyoruz ve ilkesel olarak destekliyoruz. Müzakerelerin sonuç alıcı biçimde yeniden başlaması için hep birlikte sesimizi yükseltmeliyiz.

Kıbrısın Kuzeyinde yaratılan statüko ve Türkiyedeki AKP Hükümetinin dayattığı ekonomik paketler neticesinde, Kıbrıslı Türklerin toplumal varlığı, kimliği, kültürü her geçen gün erozyona uğramaktadır. Uluslararası hukuka aykırı olarak sürdürlen nüfus politikaları ile demografik yapı değiştirilmektedir. Ekonomik Paketler sayesinde kamu malları özelleştirilmekte, sendikal haklar ortadan kaldırılmak istenmektedir. Güvencesiz kayıt dışı, taşeron çalıştırma biçimleri sistematik olarak yaygınlaştırlıyor. Bütün bu dayatmalara karşı direniyoruz, direnmeye devam edeceğiz.

Ülkemizi bölen, dünyayı kan gölüne çeviren emperyalist güçlerin dayattığı NeoLiberal politikalara karşı, sınıf temelinde Dünya Sendikalar Federasyonu çatısı altında kardeş sendikamız PEO ile birlikte mücadelemizi her alanda sürdürmeye devam ediyoruz.

Bugün bir kez daha Kıbrıs’ta iki toplumun kardeşliğini ve emperyalizmin böl-yönet politikalara karşı çıkan Fazıl Önder’i, Ayhan Hikmet’i, Mustafa Gürkan’ı, Kutlu Adalı’yı,Savos Manikos’u, Mihail Mikrasidis’i, Yiannia Yuannu ve diğer yurtseverleri de bir kez daha anmak istiyorum. Çünkü onlar da işçi sınıfının birliğini, yurdumuzun bütünlüğüne inandıkları için katledildiler.

Yurdumuzun yeniden birleşmesi için mücadelemizi yükseltmek, emekçilerin haklarını kararlı bir şekilde savunmak, idealleri uğruna canlarını feda eden kahramanlarımıza karşı vicdani sorumluluğumuzdur.

Kıbrıslı Rumların, Kıbrıslı Türklerin, Maronitlerin, Ermenilerin, Latinlerin tüm Kıbrıslıların barış ve güvenlik içinde demokratik bir ortamda yaşayabilmeleri için yürünecek yolumuzun olduğunu biliyoruz. Tüm güçlüklere, faşist ve ırkcı tepkilere rağmen bu yolu yürümeye kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Kahraman şehitlerimizi bir kez daha saygı ile anarken, anılarını mücadelemizde yaşatacağımızı bir kez daha vurgulamak isterim.

Yaşasın Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıslı Rumların Dostluğu,

Yaşasın Ortak Vatan Mücadelemiz.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.