Anasayfa > DEV-İŞ'in sesi, Kıbrıs'ın kuzeyi, Manşet > Yeni Asgari Ücret İle Yoksulluğa Devam

25.01.2019 Cum, 11:10

Asgari Ücret ülkemizde tüm çalışanları ve özellikle özel sektör çalışanlarının tümünü çok yakından ilgilendiren önemli bir konudur. 2019 yılının Asgari Ücreti 2018 yılında yaşadığımız ekonomik krizler neticesinde emekçilerin alım gücünün sıfırlanması nedeni ile bu yıl daha da önem kazanmaktadır. Asgari Ücret hem enflasyon hem döviz karşısında erimiş, özel sektör çalışanları yoksulluğa ve açlığa mahkum edilmiştir.

 

Geçen gün toplanan Asgari Ücret Komisyonu yine yasaları ve bilimsel kriterleri dikkate almayarak, 2019 yılının asgari ücretini brüt 3,150 TL olarak açıklamıştır. Net de 2,740 TL olan Asgari Ücret’le 4 kişilik bir ailenin temel ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olan bu rakam, gerçekci bir rakam değildir.

 

22/1975 sayılı Asgari Ücretler Yasası “işçi ile eşinin ve bir veya iki çocuğunun yeterli beslenme, sağlıklı konut, giyim, aydınlatma, ısıtma, ulaşım, çağdaş düzeyde sağlık, eğitim, kültür, dinlenme, eğlence ve benzeri temel gereksinimlerini geçerli fiyatlar üzerinden karşılamaya yetecek miktarda olmak üzere bu yasanın 3. Maddesi kuralları uyarınca saptanan ücreti anlatır”.

 

Yeni saptanan Asgari Ücret ile yasada belirlenen ihtiyaçların ve gereksinimlerin karşılanması asla mümkün değildir. DEV-İŞ olarak yıllarca ve ısrarla ortaya koyduğumuz yasada belirtilen kıstaslara göre Asgari Ücretin belirlenmesidir. Bunun yanında özel sektörde sendikalaşmanın önünün açılması için Sektörel Asgari Ücret deyil, “SEKTÖREL DÜZEYDE TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİNİN HAYATA GEÇİRİLMESİDİR”.

Asgari Ücret Komisyonunda işçi tarafının da, en büyük işveren durumunda olan  Hükümet ile birlikte bu artışa evet demesi, çalışanlar açısından utanç verici bir durumdur. Asgari Ücret Komisyonu bu haliyle ne çalışanları ne de işverenleri temsil etmemektedir. Bu Komisyon çalışanların insanca yaşanabilir ücret belirleme niteliğine sahip değildir.

 

Hasan Felek

Genel Başkan

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.